catalina has logged 22 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★½
Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Art of Style: Jean Cocteau

Art of Style: Jean Cocteau

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry