catalina has logged 314 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Road to Guantanamo

The Road to Guantanamo

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rose Matafeo: Horndog

Rose Matafeo: Horndog

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Impromptu

Impromptu

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the Colors of Giallo

All the Colors of Giallo

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Permissive

Permissive

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Watch

The Watch

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Simon Amstell: Set Free

Simon Amstell: Set Free

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Joe Lycett: I'm About to Lose Control And I Think Joe Lycett, Live

Joe Lycett: I'm About to Lose Control And I Think Joe Lycett, Live

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
L7: Pretend We're Dead

L7: Pretend We're Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phil Wang: Mellow Yellow

Phil Wang: Mellow Yellow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry