Sort by

nicole has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★
Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★½
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry