Sort by

KinoCollective has logged 209 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zog

Zog

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night B4 Christmas

The Night B4 Christmas

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pokemon: Pikachu's Rescue Adventure

Pokemon: Pikachu's Rescue Adventure

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flying Saucers Over Hollywood: The 'Plan 9' Companion

Flying Saucers Over Hollywood: The 'Plan 9' Companion

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pikachu's Vacation

Pikachu's Vacation

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sea Monsters

Sea Monsters

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Detention

Detention

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dough for the Do-Do

Dough for the Do-Do

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Duck Dodgers in the 24½th Century

Duck Dodgers in the 24½th Century

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry