RSS feed for dysile13

dysile13 has logged 77 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Happy Prince

The Happy Prince

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Compulsion

Compulsion

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
RAF at 100 with Ewan and Colin McGregor

RAF at 100 with Ewan and Colin McGregor

2018
×
Edit this entry  
23
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Edit this entry  
17
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
SoulMate

SoulMate

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
Edit this entry  
01
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
blank 13

blank 13

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
Edit this entry  
03
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry