Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Satan

Satan

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Archangel

Archangel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Long Live Ghosts!

Long Live Ghosts!

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Céleste

Céleste

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
ivans xtc.

ivans xtc.

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tempest

The Tempest

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Compensation

Compensation

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Territory

The Territory

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Ring

The Wedding Ring

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silences of the Palace

The Silences of the Palace

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ukraine in Flames

Ukraine in Flames

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Doll

Baby Doll

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Living Dead

The Living Dead

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Limite

Limite

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Battle at Elderbush Gulch

The Battle at Elderbush Gulch

1913
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Castle

The Castle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mannequin in Red

Mannequin in Red

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Contamination

Contamination

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Themes and Variations

Themes and Variations

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La llorona

La llorona

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Who Wants to Kill Jessie?

Who Wants to Kill Jessie?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Day the Earth Froze

The Day the Earth Froze

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, the Executioner

I, the Executioner

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mansion of Madness

The Mansion of Madness

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Talking Head

Talking Head

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Am an Ox, I Am a Horse, I Am a Man, I Am a Woman

I Am an Ox, I Am a Horse, I Am a Man, I Am a Woman

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Angel

The Angel

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
25
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Q

Q

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Running Time

Running Time

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry