Sort by

Dr. Ethan has logged 507 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Child

The Wild Child

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Junior

Junior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Melody

Melody

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ice House

The Ice House

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

The Grand Tour Presents: Carnage A Trois

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Prelude

Prelude

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Follies: In Concert

Follies: In Concert

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Derrida

Derrida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tunnel

The Tunnel

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Artificial Svensson

Artificial Svensson

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Seagull

The Seagull

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bedevil

Bedevil

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Passing of the Third Floor Back

The Passing of the Third Floor Back

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Diabolical Dr. Z

The Diabolical Dr. Z

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Le Bel Indifférent

Le Bel Indifférent

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lake

The Lake

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Schalcken the Painter

Schalcken the Painter

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terror

Terror

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepwalker

Sleepwalker

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bix: Ain't None of Them Play Like Him Yet

Bix: Ain't None of Them Play Like Him Yet

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Opium

Opium

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stuart Hall Project

The Stuart Hall Project

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry