William E. has logged 188 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Rupert

The Great Rupert

1950
×
Read the review Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kuso

Kuso

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coonskin

Coonskin

1975
×
Read the review Edit this entry  
29
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaiju Bunraku

Kaiju Bunraku

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Dood It

I Dood It

1943
×
Edit this entry  
21
The Dogway Melody

The Dogway Melody

1930
×
Read the review Edit this entry  
19
The Cowboy and the Frenchman

The Cowboy and the Frenchman

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
Edit this entry  
30
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
Edit this entry  
26
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
24
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pete's Haunted House

Pete's Haunted House

1926
×
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Phantasm

Phantasm

1979
×
Read the review Edit this entry  
17
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry