RSS feed for Ebonee
  • Jo Koy: Comin’ In Hot

    Jo Koy: Comin’ In Hot

    ★★★★

    Man I love this guy.  I’ve been tuning into him ever since the Chelsea Lately days,  and always know I’m in for a great treat whenever I see he has a new special out.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Absolutely had to re-watch because although I loved it the first-go-round, my memory was a bit fuzzy on the third act... and I missed the after-credits scene. I think this will be on it’s way to becoming one of my favorite movies, period.

  • The Predator

    The Predator

    ★★★★

    Holeee shit, this was fun to watch!

  • The Nun

    The Nun

    ★★

    Sigh.....

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★★

    Still holds up after all these years of course.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★

    Supposedly, this is my 2nd watch, but I remember nothing from the first and got so much more fun out of it....well.... I got past the eye candy staring back at me half of the movie.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★

    Well that was fun to look at. 😉

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    All hail the queen.

  • Waterworld

    Waterworld

    ★★

    For there to be no blood, guts or gore in general, this is the most disgusting movie I’ve ever sat through. I need a couple of showers now. How is this movie based solely around water and everyone looks like they’ve never bathed in their lives?? The smell on set had to be just as bad. 
    I love the adventure aspect of it, but there’re no characters to like, not even the little kid.


    Okay let me not be so harsh, it was still a pretty fun watch.

  • Equilibrium

    Equilibrium

    ★★½

    Now THIS was actually watchable. Having saw this right after Ultraviolet, I realized it was by the same director. Granted I did have to turn my mind off to block out some logic, you know, just don’t think about any of it too deeply for the sake of not yelling out “Wait, then how...(fill in with several plot holes)???” Or just simply yelling “Now this is just dumb”, which I found myself doing quite a bit. Going back to comparing the two movies, Equilibrium at least felt like an actual movie, versus a big budget shitty looking, poorly executed mid-00’s music video.

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★½

    Popped this on for the kiddos, and I must admit, I still kinda enjoyed watching this as an adult. Please for the love of god, don’t do a reboot.

  • Ultraviolet

    Ultraviolet

    Ohhhh buddy... yeah, this was bad. It didn’t break me! But good lord. It tried so hard to be smarter than what it was. 

    1 star for the fire sword fight I guess 🤷🏾‍♀️.