• The Batman

    ★★★½

  • Lucy and Desi

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★

  • Antlers

    ★★★

  • No One Gets Out Alive

    ★★★

  • This Is Francis X. Bushman

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★

  • The Binding

    ★½

  • This Is Paris

    ★★★½

  • The Courier

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★½

  • The Aeronauts

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • The Kitchen

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★★½

  • Ma

    ★★

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Breakthrough

    ★★★

  • The Curse of La Llorona

    ★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • Carl Laemmle

    ★★★½

  • Stan & Ollie

    ★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★½

  • The Nun

    ★★½

  • Demon House

    ★★★

  • Winchester

    ★★½

  • Insidious: The Last Key

    ★★★

  • Gangster Land

    ★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • The Child in Time

    ★★★

  • It

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★★

  • Veronica

    ★★★½

  • Diana, Our Mother: Her Life and Legacy

    ★★★★½

  • The Keeping Hours

    ★★★

  • The Mummy

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★★½

  • Five Came Back

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★½

  • Fifty Shades Darker

    ½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • Ouija: Origin of Evil

  • The Girl on the Train

    ★★½

  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House

    ★½

  • La La Land

    ★★

  • The Shallows

    ★★

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★

  • Lemonade

    ★★★★½

  • The Forest

  • Marsha Hunt's Sweet Adversity

    ★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Mary Pickford: The Muse of the Movies

    ★★★★

  • Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

    ★★★½

  • William Powell: A True Gentleman

    ★★★½

  • The Skeleton Key

    ★★★★

  • Garbo

    ★★★½

  • Complicated Women

    ★★★★½

  • Captured on Film: The True Story of Marion Davies

    ★★★★

  • Without Lying Down: Frances Marion and the Power of Women in Hollywood

    ★★★★

  • I Still Know What You Did Last Summer

  • Practical Magic

    ★★★½

  • Wild Bill: Hollywood Maverick

    ★★★★

  • Harlow: The Blonde Bombshell

    ★★★½

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

  • Myrna Loy: So Nice to Come Home To

    ★★★½