Sort by

Emily has logged 133 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Little Princess

The Little Princess

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Here's to Romance

Here's to Romance

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Horse

The Iron Horse

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smarty

Smarty

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Kiki

Kiki

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Remember Last Night?

Remember Last Night?

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oh, Doctor!

Oh, Doctor!

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Her Savage

Call Her Savage

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Kitty Bellairs

Sweet Kitty Bellairs

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kentucky Derby

The Kentucky Derby

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Innocence of Ruth

The Innocence of Ruth

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skinner's Dress Suit

Skinner's Dress Suit

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cheerful Fraud

The Cheerful Fraud

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What Happened to Jones

What Happened to Jones

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strange Justice

Strange Justice

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Two Against The World

Two Against The World

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrest Bulldog Drummond

Arrest Bulldog Drummond

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bulldog Drummond in Africa

Bulldog Drummond in Africa

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bulldog Drummond's Peril

Bulldog Drummond's Peril

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Belle of New York

The Belle of New York

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buried Treasure

Buried Treasure

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red Lantern

The Red Lantern

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Lady's Morals

A Lady's Morals

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only Yesterday

Only Yesterday

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bulldog Drummond's Revenge

Bulldog Drummond's Revenge

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cossack Whip

The Cossack Whip

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skinner's Dress Suit

Skinner's Dress Suit

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skinner's Dress Suit

Skinner's Dress Suit

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
His Lucky Day

His Lucky Day

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
One More River

One More River

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Join the Marines

Join the Marines

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beggar Maid

The Beggar Maid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Barbarian

The Barbarian

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We're Rich Again

We're Rich Again

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Florida Special

Florida Special

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Preview Murder Mystery

The Preview Murder Mystery

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
God's Gift to Women

God's Gift to Women

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Iron Master

The Iron Master

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Couldn't Have Happened (But It Did)

It Couldn't Have Happened (But It Did)

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night Bird

The Night Bird

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry