Peter has logged 52 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Citizen Ruth

Citizen Ruth

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Sarah Hardy

The Haunting of Sarah Hardy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Observatory Blues

Observatory Blues

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lumineers: III

The Lumineers: III

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
17
Candy Corn

Candy Corn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
16
When I Was Done Dying

When I Was Done Dying

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Death King

The Death King

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Storytime

Storytime

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monster by Moonlight! The Immortal Saga of The Wolf Man

Monster by Moonlight! The Immortal Saga of The Wolf Man

1999
×
Edit this entry  
07
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hammerhead

Hammerhead

1968
×
★★★
Edit this entry  
01
Hollywood Cop

Hollywood Cop

1987
×
★★★½
Edit this entry