Sort by

Taylor has logged 62 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Work

The Work

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Twilight in Phuket

Last Twilight in Phuket

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rare Beasts

Rare Beasts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Seance

Seance

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Letter to Elia

A Letter to Elia

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Corman's World

Corman's World

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casting By

Casting By

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Making of 'Cape Fear'

The Making of 'Cape Fear'

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dry

The Dry

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Galveston

Galveston

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A River Runs, Turns, Erases, Replaces

A River Runs, Turns, Erases, Replaces

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Archipelago

Archipelago

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★
Edit this entry  
13
ZeroZeroZero

ZeroZeroZero

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wet House

Wet House

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nike's Big Bet

Nike's Big Bet

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Man's Switch: A Crypto Mystery

Dead Man's Switch: A Crypto Mystery

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wanderlust

Wanderlust

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cinema Rex

Cinema Rex

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Family That Steals Dogs

A Family That Steals Dogs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry