Sort by

ellie has logged 162 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Footloose

Footloose

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tart

Tart

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Edit this entry  
18
Emily

Emily

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cursed

Cursed

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Retaliators

The Retaliators

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry