Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★★

  • Addams Family Values

    ★★★★★

  • Con Air

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • National Treasure

    ★★★★½

  • Face/Off

    ★★★★½

  • Amour

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 293 Films watched
  • 24.4 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

The Commuter

Jan 2

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Last Film

The Lighthouse

Dec 30

Featured lists

Genres, countries & languages

Thriller
110 films
Drama
104 films
Horror
85 films
Action
64 films
Adventure
55 films
Comedy
54 films
Sci Fi
49 films
Mystery
49 films
Fantasy
29 films
Crime
27 films
USA
208 films
UK
36 films
France
32 films
Canada
28 films
Australia
17 films
Germany
15 films
Japan
10 films
Italy
9 films
Austria
7 films
China
5 films
English
256 films
French
31 films
Spanish
20 films
German
20 films
Italian
17 films
Russian
13 films
Japanese
12 films
Chinese
6 films
Arabic
6 films
Latin
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Elya’s most liked review

I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

★★★★

27 minutes of pure catharsis.

Murder your solely performative woke boyfriends, ladies!!

More reviews

Elya’s most liked list

The Demon
The Omen
Torso

HoopTober VI - The New Blood Batch

Cinemonster's making me scratch some films off my long-time list again.

Rules can be found here. I've seen Horror Noire and I would rather not see a Landis film so I've included a bunch of freebies for me. I deserve it.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Black Christmas
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

White Light
Average weighted rating:

3.4

Films Elya watched in 2019

  • The Lighthouse
  • Charade
  • The Addams Family
  • Die Hard 2
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Jojo Rabbit
  • Hard Candy
  • Good Time
  • Martha Marcy May Marlene
  • Son of Saul
  • Frozen II
  • Black Christmas
  • Mary Jane's Not a Virgin Anymore
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Time of the Wolf
  • I Was a Teenage Serial Killer
  • The Dead Don't Die
  • Wet Woman in the Wind
  • Marriage Story
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • The Body Remembers When the World Broke Open
  • Knives Out
  • The Report
  • Torso
  • The White Ribbon
  • Successive Slidings of Pleasure
  • The Nightmare Before Christmas
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Leviathan
  • High Tension
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • It Chapter Two
  • The First Purge
  • Primal
  • 12 Angry Men
  • Exam
  • Official Secrets
  • The Seventh Continent
  • Inferno
  • Crawl
  • Addams Family Values
  • Deep Blue Sea
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • 47 Meters Down
  • Black Water
  • Ready or Not
  • Goodnight Mommy
  • The Descent
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Phone Booth
  • Zombieland: Double Tap
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Rogue
  • Cube Zero
  • Drag Me to Hell
  • Logan
  • Cube 2: Hypercube
  • Cube
  • In the Tall Grass
  • Culture Shock
  • Blood and Black Lace
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Dark Knight
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Joker
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • A Short Film About Love
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Ad Astra
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Working Woman
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Con Air
  • Manhunter
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Memories of Murder
  • Ava
  • Friday the 13th Part 2
  • Carnival of Souls
  • Good Boys
  • Jason Bourne
  • The Bourne Legacy
  • Berberian Sound Studio
  • Friday the 13th
  • The Bourne Ultimatum
  • Martyrs
  • Demonlover
  • The Nightingale
  • The Bourne Supremacy
  • Midsommar
  • Scalpel
  • Tone-Deaf
  • Late Night
  • The Bourne Identity
  • Funny Games
  • Mad Max: Fury Road
  • Parasite
  • The Farewell
  • Beanpole
  • No Time for Quiet
  • Adam
  • The Lodge
  • I Lost My Body
  • System Crasher
  • Greener Grass
  • Frankie
  • Queen of Hearts
  • And Then We Danced
  • Journey to a Mother's Room
  • Cerulean Blue
  • In Fabric
  • Sorry We Missed You
  • First Love
  • Swallow
  • The Souvenir
  • For Sama
  • Alice
  • White Light
  • Brittany Runs a Marathon
  • Memory: The Origins of Alien
  • God Exists, Her Name Is Petrunya
  • Below
  • Jawline
  • The Art of Self-Defense
  • Bacurau
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Come to Daddy
  • Matthias & Maxime
  • The Australian Dream
  • Operation Avalanche
  • Maps to the Stars
  • The Mustang
  • Apollo 11
  • The Green Fog
  • Vertigo
  • The Intruder
  • Unsane
  • Family
  • The Guest
  • Zathura: A Space Adventure
  • Diabolique
  • Slut in a Good Way
  • American Mary
  • C.H.U.D.
  • Spider-Man: Far From Home
  • Creed II
  • Slumber Party Massacre II
  • Teen Spirit
  • The Cat o' Nine Tails
  • Always Shine
  • Black Christmas
  • Galaxy Quest
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Amour
  • Toy Story 4
  • Child's Play
  • The Craft
  • First Reformed
  • Opera
  • Godzilla vs. Mothra
  • Godzilla vs. King Ghidorah
  • Godzilla vs. Biollante
  • The Return of Godzilla
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Godzilla: King of the Monsters
  • John Wick
  • Flesh & Blood
  • The Conjuring 2
  • The Nun
  • Origin Story
  • Madhouse
  • Bad Genius
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • When They See Us
  • The Box
  • Always Be My Maybe
  • Blood Rage
  • Dead End
  • Chopping Mall
  • Sleep Tight
  • Candyman: Farewell to the Flesh
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Downrange
  • Holiday
  • Demonic
  • Booksmart
  • Down
  • Beetlejuice
  • New Year, New You
  • Candyman
  • The Host
  • Child's Play
  • The Incredible Hulk
  • Shin Godzilla
  • Backcountry
  • The Descent: Part 2
  • Iron Man 2

See all 293

World map

Highly rated films Elya is yet to see

  • When I Get Home
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • 1917
  • Tux and Fanny
  • Klaus
  • Super Deluxe

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more