Highest rated films

  • Turning Red

    ★★★★

  • Ambulance

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • Fresh

    ★★★½

  • X

    ★★★½

  • Kimi

    ★★★½

  • The Civil Dead

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★

  • RoboCop

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★★★½

  • Chinese Eye

    ★★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★★

  • Furious 7

    ★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★

  • One Hour Photo

    ★★★★

  • Body Double

    ★★★★

  • Heavenly Creatures

    ★★★★

  • Small Soldiers

    ★★★★

  • On the Count of Three

    ★★★★

  • La Cérémonie

    ★★★★

  • Happening

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 82 Films watched
  • 16.4 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

The Lost Daughter

Jan 1

Last Film

Everything Everywhere All at Once

May 20

Genres, countries & languages

Thriller
35 films
Drama
33 films
Horror
23 films
Comedy
19 films
Mystery
17 films
Action
16 films
Sci Fi
13 films
Crime
11 films
Adventure
9 films
Romance
8 films
USA
65 films
Canada
8 films
France
8 films
UK
5 films
Germany
4 films
Japan
2 films
Belgium
2 films
China
2 films
Malaysia
2 films
Romania
2 films
English
73 films
French
11 films
Spanish
10 films
German
8 films
Chinese
5 films
Cantonese
4 films
Arabic
3 films
Japanese
3 films
Thai
2 films
Italian
2 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 54

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Elya’s most liked review

Cube

Cube

Jube™️ finally gets things going within the final 30 minutes and that's about all the nice things I have to say. The manic and panic atmosphere is nowhere to be found, replaced entirely with melodrama, if that's more your jam. Feels almost criminal to (re)make it this boring. Must be…

More reviews

Elya’s most liked list

Titane
There Is No Evil
The Green Knight

"Best of" 2021

Ranked-ish, in that I'm still feeling woozy from my booster (which already dates this list) but there's a flow if you've been following closely.

No standout winner, quite a few unexpected treasures.

Annette remains the most exhilarating and excruciating viewing experience I've had all year, mad respect. Woodlands is also…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sky Sharks
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Honeycomb
Average weighted rating:

3.1

Films Elya watched in 2022

  • Everything Everywhere All at Once
  • Happening
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • On the Count of Three
  • Sunshine
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Seven Women, Seven Sins
  • The Batman
  • Den of Thieves
  • Hellraiser: Hellworld
  • Uncharted
  • Magnificent Obsession
  • The World, the Flesh and the Devil
  • Ambulance
  • Hellraiser: Deader
  • The Guest
  • One Hour Photo
  • Night Angel
  • X
  • Death on the Nile
  • Small Soldiers
  • School of Rock
  • Fifty Shades Darker
  • Moonfall
  • Hellraiser: Hellseeker
  • Hellraiser: Inferno
  • OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)
  • Fifty Shades of Grey
  • Body Double
  • Try Harder!
  • Deep Water
  • Master
  • Turning Red
  • Furious 7
  • Midnight
  • Cube
  • Remote Control
  • Catch the Fair One
  • Fresh
  • No Exit
  • Parallel Mothers
  • West Side Story
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • Evil Dead
  • Licorice Pizza
  • Texas Chainsaw Massacre
  • Scream
  • Café Flesh
  • Kimi
  • Bring It On: In It to Win It
  • Donkey Skin
  • Malignant
  • Basic Instinct
  • A Hero
  • Retrograde
  • The Civil Dead
  • Pam & Tommy
  • Honeycomb
  • RoboCop
  • Scream 4
  • The Fallout
  • Black Book
  • Plus One
  • Scream 3
  • Chinese Eye
  • See for Me
  • Trust
  • Scream 2
  • F9
  • Eternals
  • The 355
  • Scream
  • La Cérémonie
  • Ghostbusters: Afterlife
  • Heavenly Creatures
  • Spy
  • Sky Sharks
  • Language Lessons
  • Petite Maman
  • The Story of Southern Islet
  • The Lost Daughter

World map

Highly rated films Elya is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Alcarràs
  • Top Gun: Maverick
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Northman
  • RRR
  • Taylor Tomlinson: Look at You
  • Girl Picture

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more