Sort by

ebag_3 has logged 111 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Endless

Endless

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Begotten

Begotten

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry