Sort by

ebby_d has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★
Edit this entry  
14
Jocks

Jocks

1986
×
Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heaven Help Us

Heaven Help Us

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Savage Bees

The Savage Bees

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Daughter Of Destiny

A Daughter Of Destiny

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Magician

The Magician

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trollenberg Terror

The Trollenberg Terror

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Q

Q

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hal

Hal

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry