Elyes has logged 231 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hassan w Marqas

Hassan w Marqas

2008
×
Edit this entry  
12
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

1927
×
★★★
Edit this entry  
17
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★★
Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry