Elyes has logged 58 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Yards

The Yards

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
Swimmer

Swimmer

2012
×
Edit this entry  
28
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tully

Tully

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Milla

Milla

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Edit this entry  
22
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
The World

The World

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
13
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emitaï

Emitaï

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Wait Till the Sun Shines, Nellie

Wait Till the Sun Shines, Nellie

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blockers

Blockers

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Western

Western

2017
×
★★★½
Edit this entry