• Grand Illusion

    Grand Illusion

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-grand-illusion-1937

    Apart from its other achievements, Jean Renoir's "Grand Illusion” influenced two famous later movie sequences. The digging of the escape tunnel in "The Great Escape" and the singing of the "Marseilles” to enrage the Germans in "Casablanca" can first be observed in Renoir's 1937 masterpiece. Even the details of the tunnel dig are the same--the way the prisoners hide the excavated dirt in their pants and shake it out on the parade ground during exercise.…

  • Swing Time

    Swing Time

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-swing-time-1936

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    Of all of the places the movies have created, one of the most magical and enduring is the universe of Fred Astaire and Ginger Rogers. To a series of movies made between 1933 and 1939, they brought such grace and humor that…

  • The Only Son

    The Only Son

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-the-only-son-1936

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    Why was I thinking about flower arrangement while watching "The Only Son" the first sound film made by the Japanese master Ozu? It must have involved the meticulous and loving care he used with his familiar visual elements. In Japan in 1984…

  • My Man Godfrey

    My Man Godfrey

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-my-man-godfrey-1936

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    The man who came to buttle

    When Carole Lombard and the family maid discuss the newly hired butler, we can read her mind when she says, "I'd like to sew his buttons on sometime, when they come off." In 1936, when elegant…

  • Top Hat

    Top Hat

    ★★★★★

    rating: 40. / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-top-hat-1935

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    Those charms about you ...

    There are two numbers in "Top Hat" where the dancing on the screen reaches such perfection as is attainable. They are by Fred Astaire and Ginger Rogers for "Isn't This a Lovely Day?" and "Cheek to Cheek."…

  • The Bride of Frankenstein

    The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-bride-of-frankenstein

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above
    To a new world of gods and monsters.

    So intones Dr. Praetorious to Dr. Henry Frankenstein, toasting their new friendship with a glass of gin ("my only weakness") before proposing a partnership. He unveils a series of miniature living humans, each in…

  • Triumph of the Will

    Triumph of the Will

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-triumph-of-the-will-1935

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    Propaganda über alles

    ...By general consent [one] of the best documentaries ever made.

    So I wrote in 1994, in a review of what in fact is a better documentary, Ray Muller's "The Wonderful Horrible Life of Leni Riefenstahl." I was referring to…

  • The Scarlet Empress

    The Scarlet Empress

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-the-scarlet-empress-1934

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    The height of visual extravagance

    "It is a relentless excursion into style," Josef von Sternberg said of his "The Scarlet Empress" (1934). That's putting it mildly. Here is a film so crammed with style, so surrounded by it and weighted down with…

  • The Thin Man

    The Thin Man

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    William Powell is to dialogue as Fred Astaire is to dance. His delivery is so droll and insinuating, so knowing and innocent at the same time, that it hardly matters what he's saying. That's certainly the case in "The Thin Man" (1934), a…

  • L'Atalante

    L'Atalante

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-latalante-1934

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    To live happily ever after with the one you love, you must be able to live with them at all. It is not that simple. Little problems must be worked out. She does not like cats on the table while she is…

  • King Kong

    King Kong

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-king-kong-1933

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    On good days I consider "Citizen Kane" the seminal film of the sound era, but on bad days it is "King Kong." That is not to say I dislike "King Kong," which, in this age of technical perfection, uses its very naivete…

  • Duck Soup

    Duck Soup

    ★★★★★

    rating: 4.0 / 4.0

    www.rogerebert.com/reviews/great-movie-duck-soup-1933

    Disclaimer: I do not claim to have ownership over or to have written the following review. This review was written by Roger Ebert, where the official online posting of which is linked above

    My father loved the Marx Brothers above all other comedians or, indeed, all other movie stars. The first movie he ever took me to was "A Day at the Races." All I remember about that experience was the fact of my father's…