RSS feed for Ella

Ella has logged 51 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Unknown

Unknown

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Bright Young Things

Bright Young Things

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★
Edit this entry  
22
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Rezort

The Rezort

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry