Sort by

ecarsonbelden has logged 666 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
31
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★★½
Edit this entry  
30
Reckless

Reckless

1935
×
Edit this entry  
30
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Secret Six

The Secret Six

1931
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
30
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
Edit this entry  
29
Tshiuetin

Tshiuetin

2016
×
Edit this entry  
29
Roberta

Roberta

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Black Case

The Black Case

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
Edit this entry  
28
New York Nights

New York Nights

1929
×
Edit this entry  
28
Iron Man

Iron Man

1931
×
Edit this entry  
28
Harlow: The Blonde Bombshell

Harlow: The Blonde Bombshell

1993
×
Edit this entry  
28
That's Entertainment, Part II

That's Entertainment, Part II

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Marilyn Monroe Story

The Marilyn Monroe Story

1963
×
Edit this entry  
27
Making 'The Misfits'

Making 'The Misfits'

2002
×
Edit this entry  
27
Mi Marilyn

Mi Marilyn

1975
×
Edit this entry  
27
Yearly Departed

Yearly Departed

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
La Rabbia

La Rabbia

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dangerous Years

Dangerous Years

1947
×
★★★
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hollywood Out-takes and Rare Footage

Hollywood Out-takes and Rare Footage

1983
×
Edit this entry  
26
Arthur Miller: Writer

Arthur Miller: Writer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scudda Hoo! Scudda Hay!

Scudda Hoo! Scudda Hay!

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
Hollywood Without Make-Up

Hollywood Without Make-Up

1963
×
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bacon Grabbers

Bacon Grabbers

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Saratoga

Saratoga

1937
×
★★★½
Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hell's Angels

Hell's Angels

1930
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beau Hunks

Beau Hunks

1931
×
Edit this entry  
22
The Girl Without Hands

The Girl Without Hands

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Ticket to Tomahawk

A Ticket to Tomahawk

1950
×
Edit this entry  
21
The Saturday Night Kid

The Saturday Night Kid

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
21
That's Entertainment! III

That's Entertainment! III

1994
×
Edit this entry  
20
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Edit this entry