Highest rated films

  • Inception

    ★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★★

  • Burlesque

    ★★★★

  • Hot Tub Time Machine

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

  • Everything Must Go

    ★★★½

  • Brighton Rock

    ★★★½

  • Crazy Heart

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Iron Man 2

Apr 30

Last Film

Burlesque

Dec 19

Genres, countries & languages

Drama
6 films
Romance
6 films
Action
5 films
Adventure
5 films
Comedy
4 films
Sci Fi
4 films
Thriller
3 films
Crime
2 films
Fantasy
1 film
Music
1 film
USA
10 films
UK
4 films
Canada
1 film
Japan
1 film
English
12 films
Spanish
3 films
Swahili
2 films
French
2 films
Russian
2 films
Japanese
1 film
German
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Inception
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Brighton Rock
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Brighton Rock
Average weighted rating:

2.7

Films ecarsonbelden watched in 2010

  • Burlesque
  • Brighton Rock
  • Blue Valentine
  • Everything Must Go
  • Never Let Me Go
  • Hot Tub Time Machine
  • The Expendables
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The A-Team
  • Inception
  • Crazy Heart
  • Iron Man 2

World map

Highly rated films ecarsonbelden is yet to see

  • Incendies
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Sherlock: The Great Game
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Stranger Things
  • Udaan
  • Certified Copy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more