Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★★

  • Girls Trip

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Lion

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★

  • Fences

    ★★★★

  • The Salesman

    ★★★★

  • Paris Can Wait

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • The Founder

    ★★★½

  • Sing

    ★★★½

  • The Lost City of Z

    ★★★½

  • Gold

    ★★★½

  • Te Ata

    ★★★½

  • Tangled

    ★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 8.5 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Silence

Jan 5

Most Watched

Jumanji: Welcome to the Jungle

twice

Logan

twice

Last Film

Jumanji: Welcome to the Jungle

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
61 films
Action
30 films
Comedy
29 films
Thriller
21 films
Adventure
19 films
Crime
16 films
Fantasy
16 films
Sci Fi
14 films
Family
12 films
Romance
10 films
USA
95 films
UK
19 films
Canada
9 films
France
8 films
China
5 films
Germany
3 films
India
2 films
Belgium
2 films
Hong Kong
2 films
Ireland
2 films
English
100 films
French
13 films
Spanish
11 films
German
6 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Swedish
4 films
Urdu
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Te Ata
Average weighted rating:

3.3

Films ecarsonbelden watched in 2017

  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Phantom Thread
  • All the Money in the World
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Pitch Perfect 3
  • Mudbound
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Wonder
  • The Man Who Invented Christmas
  • I, Tonya
  • Titanic
  • Call Me by Your Name
  • The Disaster Artist
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Godless
  • Daddy's Home 2
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Justice League
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Murder on the Orient Express
  • Lady Bird
  • A Bad Moms Christmas
  • Thor: Ragnarok
  • Suburbicon
  • The Nightmare Before Christmas
  • Geostorm
  • Wonderstruck
  • Te Ata
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Battle of the Sexes
  • The Foreigner
  • My Little Pony: The Movie
  • The Mountain Between Us
  • The Florida Project
  • American Made
  • Victoria & Abdul
  • Tangled
  • Stronger
  • American Assassin
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Woodpeckers
  • Patti Cake$
  • Logan Lucky
  • Ballerina
  • The Hitman's Bodyguard
  • The Glass Castle
  • Ingrid Goes West
  • The Emoji Movie
  • Kidnap
  • Detroit
  • Wind River
  • The Dark Tower
  • Atomic Blonde
  • Dunkirk
  • Girls Trip
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Lady Macbeth
  • The Immortal Life of Henrietta Lacks
  • Big Little Lies
  • Despicable Me 3
  • The House
  • The Beguiled
  • The Big Sick
  • Rough Night
  • The Book of Henry
  • Wonder Woman
  • The Keepers
  • Baywatch
  • Paris Can Wait
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Circle
  • The Lost City of Z
  • Smurfs: The Lost Village
  • The Fate of the Furious
  • Colossal
  • Gifted
  • Ghost in the Shell
  • CHiPS
  • Power Rangers
  • Personal Shopper
  • Beauty and the Beast
  • Logan
  • Kong: Skull Island
  • Before I Fall
  • Logan
  • Get Out
  • The Great Wall
  • The Lego Batman Movie
  • The Salesman
  • Gold
  • The Founder
  • A Face in the Crowd
  • Lion
  • Passengers
  • Fences
  • 20th Century Women
  • Underworld: Blood Wars
  • Sing
  • Silence

World map

Highly rated films ecarsonbelden is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • I Dream in Another Language
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more