Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • The Rider

    ★★★★★

  • Strictly Ballroom

    ★★★★★

  • Apostasy

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • Ninotchka

    ★★★★½

  • The Misfits

    ★★★★½

  • Austenland

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • The Princess and the Frog

    ★★★★

  • Hocus Pocus

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Molly's Game

Jan 2

Most Watched

Strictly Ballroom

5 times

Black Panther

3 times

Aquaman

twice

Venom

twice

Mission: Impossible - Fallout

twice

Last Film

Strictly Ballroom

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
111 films
Drama
78 films
Romance
70 films
Action
40 films
Adventure
38 films
Crime
25 films
Family
23 films
Thriller
21 films
Fantasy
19 films
Sci Fi
18 films
USA
167 films
UK
37 films
Australia
13 films
France
10 films
China
9 films
Canada
7 films
Ireland
5 films
Germany
4 films
Spain
4 films
Czechia
2 films
English
188 films
Spanish
22 films
French
14 films
German
9 films
Russian
7 films
Italian
7 films
Chinese
5 films
Korean
4 films
Xhosa
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Hannah Gadsby: Nanette
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Kill or Cure
Average weighted rating:

3.0

Films ecarsonbelden watched in 2018

  • Strictly Ballroom
  • First Daughter
  • Aquaman
  • Destroyer
  • Mortal Engines
  • Holmes & Watson
  • Hot Tub Time Machine
  • Secret in Their Eyes
  • Second Act
  • Soapdish
  • Aquaman
  • The Birdcage
  • The Misfits
  • Mary Poppins Returns
  • Hope Floats
  • Waiting to Exhale
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Dumplin'
  • Robin Hood
  • The Favourite
  • Ralph Breaks the Internet
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Spy
  • Widows
  • Terms of Endearment
  • The Holiday Calendar
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The First Wives Club
  • The Girl in the Spider's Web
  • Venom
  • Boy Erased
  • Bohemian Rhapsody
  • The Accidental Husband
  • She's Out of My League
  • Hocus Pocus
  • The Hate U Give
  • First Man
  • Bad Times at the El Royale
  • Goosebumps 2: Haunted Halloween
  • A League of Their Own
  • One Day
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Tangled
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Night School
  • The Princess and the Frog
  • No Way Out
  • Field of Dreams
  • Nappily Ever After
  • Joe Versus the Volcano
  • Like Father
  • Rumor Has It...
  • A Simple Favor
  • Strictly Ballroom
  • Strictly Ballroom
  • Strictly Ballroom
  • Bull Durham
  • Out of Sight
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Peppermint
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Two Weeks Notice
  • Daphne & Velma
  • The Bookshop
  • Strictly Ballroom
  • Operation Finale
  • Black Panther
  • Juliet, Naked
  • Get Smart
  • Avengers: Age of Ultron
  • Win a Date with Tad Hamilton!
  • Bedazzled
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Journey to the Center of the Earth
  • Alpha
  • Papillon
  • The Prince & Me
  • Wild Child
  • Swept from the Sea
  • The Happytime Murders
  • Arthur Newman
  • Goosebumps
  • Pandas
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • The Princess Diaries
  • Crazy Rich Asians
  • P.S. I Love You
  • Gods and Monsters
  • Juliet, Naked
  • The Spy Gone North
  • Ride
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Mummy
  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society
  • George of the Jungle
  • Still Breathing
  • The Meg
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Leap Year
  • Christopher Robin
  • Easy Virtue
  • Gambit
  • Forces of Nature
  • Mystic Pizza
  • Mamma Mia!
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • The Decoy Bride
  • New in Town
  • Someone Marry Barry
  • Salmon Fishing in the Yemen
  • New in Town
  • Greenfingers
  • Blindspotting
  • The Decoy Bride
  • Letters to Juliet
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Sorry to Bother You
  • Ant-Man and the Wasp
  • Apostasy
  • Kill or Cure
  • Mister Buddwing
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Moonstruck
  • Leap Year
  • License to Wed
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Jurassic World
  • American Animals
  • Set It Up
  • Incredibles 2
  • The Bronze
  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story
  • Table 19
  • About Time
  • Austenland
  • Tag
  • Ocean's Eight
  • Adrift
  • Rules Don't Apply
  • Beautiful Creatures
  • Beautiful Creatures
  • RBG
  • Hail, Caesar!
  • Solo: A Star Wars Story
  • Book Club
  • Deadpool
  • Deadpool 2
  • Beast
  • Breaking In
  • Life of the Party
  • The Death of Stalin
  • Tully
  • Overboard
  • Super Troopers 2
  • The Rider
  • I Feel Pretty
  • Blockers
  • You Were Never Really Here
  • Rampage
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Mrs Brown
  • Isle of Dogs
  • Acrimony
  • Love, Simon
  • Game Night
  • Tomb Raider
  • Call Me by Your Name
  • A Wrinkle in Time
  • Ninotchka
  • Annihilation
  • A Fantastic Woman
  • Black Panther
  • Fifty Shades Darker
  • Peter Rabbit
  • Black Panther
  • Forever My Girl
  • Excess Baggage
  • Maze Runner: The Death Cure
  • The Polka King
  • Bridget Jones's Diary
  • Paddington 2
  • Proud Mary
  • Paddington 2
  • Ferdinand
  • Molly's Game

World map

Highly rated films ecarsonbelden is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Vada Chennai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more