Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • The Public's Much Ado About Nothing

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 468 Films watched
  • 39 Average per month
  • 9 Average per week

Milestones

First Film

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Jan 2

Most Watched

Seven Samurai

5 times

Bells Are Ringing

4 times

Captain Marvel

4 times

Rashomon

3 times

Wedding Ring

3 times

Last Film

Mifune: The Last Samurai

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
228 films
Comedy
227 films
Romance
150 films
Action
94 films
Adventure
92 films
Fantasy
63 films
Family
52 films
Music
49 films
Thriller
47 films
Crime
45 films
USA
358 films
Japan
70 films
UK
63 films
Germany
19 films
Canada
15 films
France
12 films
Australia
12 films
China
9 films
Spain
4 films
New Zealand
4 films
English
400 films
Japanese
76 films
French
59 films
Spanish
37 films
German
33 films
Italian
29 films
Russian
21 films
Chinese
14 films
Portuguese
7 films
Cantonese
7 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 59

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ecarsonbelden’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Public's Much Ado About Nothing
Average weighted rating:

3.8

Films ecarsonbelden watched in 2019

  • Mifune: The Last Samurai
  • Rashomon
  • Zoetic
  • Fast Color
  • Bells Are Ringing
  • Cats
  • Vendetta of a Samurai
  • Grand Prix
  • Little Women
  • 13 Assassins
  • The Bad Sleep Well
  • Wedding Ring
  • A Legend, or Was It?
  • Two in the Shadow
  • Hot Tub Time Machine
  • Step Brothers
  • Two in the Shadow
  • The Ballad of Narayama
  • When a Woman Ascends the Stairs
  • Two in the Shadow
  • Morning for the Osone Family
  • No Regrets for Our Youth
  • Sanshiro Sugata Part Two
  • Sanshiro Sugata
  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail
  • The Hitch-Hiker
  • One Wonderful Sunday
  • Damsel
  • Richard Jewell
  • Seven Samurai
  • Catwoman
  • Tiffany Haddish: Black Mitzvah
  • Airheads
  • Tokyo Chorus
  • Half Magic
  • Three Outlaw Samurai
  • Kill!
  • Hell in the Pacific
  • Yearning
  • Sanjuro
  • The Wicked Lady
  • The Life of Oharu
  • Snow Trail
  • Yojimbo
  • Night at the Museum
  • Diamantino
  • Mifune: The Last Samurai
  • I Live in Fear
  • Ugetsu
  • Wedding Ring
  • Night and Day
  • Stray Dog
  • George of the Jungle
  • Home for the Holidays
  • I.Q.
  • Anastasia
  • You've Got Mail
  • Rashomon
  • Creed II
  • Under the Tuscan Sun
  • The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain
  • The Young Girls Turn 25
  • The Young Girls of Rochefort
  • Easter Parade
  • Seven Samurai
  • In the Good Old Summertime
  • The Rickshaw Man
  • Wedding Ring
  • Black River
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Samurai Rebellion
  • Forget Paris
  • The Invasion
  • The Sword of Doom
  • The Knight Before Christmas
  • Summer Stock
  • It's Always Fair Weather
  • Zatoichi Meets Yojimbo
  • Brigadoon
  • The Pirate
  • Set It Off
  • Samurai III: Duel at Ganryu Island
  • The Good Liar
  • Skyfall
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • Waves
  • Last Christmas
  • The Harvey Girls
  • Samurai Saga
  • The Bad Sleep Well
  • Onibaba
  • Seven Samurai
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Last Christmas
  • Harakiri
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Red Beard
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • I Love Melvin
  • Give a Girl a Break
  • High and Low
  • The Lower Depths
  • Shall We Dance?
  • Terminator: Dark Fate
  • Scandal
  • Seven Samurai
  • The Lighthouse
  • Harriet
  • Gaslight
  • Throne of Blood
  • The Hidden Fortress
  • Stray Dog
  • Sanjuro
  • Drunken Angel
  • The 39 Steps
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Ad Astra
  • Jojo Rabbit
  • The Naked Island
  • The Spy Who Dumped Me
  • Jenny Slate: Stage Fright
  • Yojimbo
  • The Laundromat
  • Laura
  • Clash by Night
  • Kuroneko
  • Little Woods
  • In the Mood for Love
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Abominable
  • Seven Samurai
  • Senna
  • My Brilliant Career
  • Bell, Book and Candle
  • A Serious Man
  • My Brilliant Career
  • Mrs. Soffel
  • My Brilliant Career
  • Empire Records
  • Judy
  • Ghostbusters
  • Pleasantville
  • Guardians of the Galaxy
  • Hidden Figures
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Once a Thief
  • Dancer
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Doctor Dolittle
  • The Goldfinch
  • The Pink Panther
  • The Brady Bunch Movie
  • The Horizontal Lieutenant
  • Rashomon
  • Tiny Toons Spring Break Special
  • A Little Princess
  • The Cell
  • An Unfinished Life
  • Wayne's World 2
  • The Meddler
  • Hustlers
  • Official Secrets
  • The Little Mermaid
  • Penelope
  • The Little Mermaid
  • MacGruber
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Furry Vengeance
  • Planet 51
  • Hercules
  • The Love Bug
  • The Palm Beach Story
  • Hail, Caesar!
  • Untouchable
  • Howards End
  • The Wings of the Dove
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Kinky Boots
  • The Bodyguard
  • The Fifth Element
  • 3-Iron
  • Sullivan's Travels
  • Beach Rats
  • Dora and the Lost City of Gold
  • The Pink Panther 2
  • Center Stage
  • My Best Friend's Wedding
  • The Pelican Brief
  • Aquaman
  • Sunshine
  • My Fair Lady
  • Pandas
  • Harvey
  • Funny Face
  • The Art of Racing in the Rain
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Blinded by the Light
  • A Very Brady Sequel
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Patrick
  • The Brady Bunch Movie
  • Singin' in the Rain

See all 468

World map

Highly rated films ecarsonbelden is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more