Highest rated films

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

  • Eternals

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • My Brilliant Career

    ★★★★★

  • The Razor's Edge

    ★★★★★

  • Bells Are Ringing

    ★★★★★

  • Joan of Arc

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 666 Films watched
  • 55.5 Average per month
  • 12.8 Average per week

Milestones

First Film

7 Days in Hell

Jan 1

Most Watched

Barb & Star Go to Vista Del Mar

4 times

Bells Are Ringing

3 times

Solo: A Star Wars Story

3 times

George of the Jungle

3 times

Niagara

twice

Last Film

The Misfits

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
322 films
Drama
261 films
Romance
215 films
Adventure
98 films
Family
94 films
Fantasy
92 films
Action
84 films
Sci Fi
65 films
Crime
63 films
Thriller
61 films
USA
535 films
UK
57 films
France
37 films
Canada
36 films
Japan
27 films
Germany
23 films
Australia
9 films
Italy
9 films
Ireland
7 films
Spain
5 films
English
600 films
French
96 films
Spanish
42 films
Italian
32 films
German
30 films
Japanese
29 films
Latin
11 films
Arabic
10 films
Russian
10 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 65 Added 570

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ecarsonbelden’s most liked review

Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

★★★★

‘but i have made you brownies. i’ve made you brownies from scratch’- Emma Thompson

More reviews

ecarsonbelden’s most liked list

West Side Story
Hamilton
Cats

bob’s burgers

all of the references i catch while watching bob’s burgers, in progress

‘everyone knows all of the best movies are written and directed by one girl’- louise belcher

‘i'm already addicted to fame. and carbs’- gene belcher

‘karma is a bitch. and then you die’- tina belcher

‘wait, what’?- bob belcher

‘ow my face’!- linda belcher

More lists

Highs and lows

Highest Average

Ran
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Gigli
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Marilyn Monroe Story

Films ecarsonbelden watched in 2021

  • The Misfits
  • The Green Knight
  • To Catch a Thief
  • Dinner at Eight
  • Reckless
  • The Public Enemy
  • The Secret Six
  • Scarface
  • City Lights
  • Jungle Cruise
  • The Matrix Resurrections
  • The Love Parade
  • Tshiuetin
  • Roberta
  • The Black Case
  • That's Entertainment!
  • New York Nights
  • Iron Man
  • Harlow: The Blonde Bombshell
  • That's Entertainment, Part II
  • The Marilyn Monroe Story
  • Making 'The Misfits'
  • Mi Marilyn
  • Yearly Departed
  • La Rabbia
  • Dangerous Years
  • The Invisible Man
  • Hollywood Out-takes and Rare Footage
  • Arthur Miller: Writer
  • Scudda Hoo! Scudda Hay!
  • Hollywood Without Make-Up
  • Encanto
  • Lemonade Mouth
  • Benedetta
  • Bacon Grabbers
  • Son of the White Mare
  • The Bride of Frankenstein
  • Godzilla vs. Kong
  • Millennium Actress
  • Saratoga
  • Psycho
  • Hell's Angels
  • Beau Hunks
  • The Girl Without Hands
  • A Ticket to Tomahawk
  • The Saturday Night Kid
  • Lifeboat
  • That's Entertainment! III
  • Creature from the Black Lagoon
  • Belladonna of Sadness
  • Monte Carlo
  • Emptying the Tank
  • Ceremonial
  • Creatura Dada
  • Mobilize
  • Gephyrophobia
  • Warchild
  • Ikwé
  • Rear Window
  • East of Eden
  • The Beast of the City
  • Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)
  • Vertigo
  • Double Whoopee
  • The Love Goddesses
  • Liberty
  • The Smiling Lieutenant
  • Rope
  • Skin: A History of Nudity in the Movies
  • Shadow of a Doubt
  • Niagara
  • Platinum Blonde
  • Bleak House
  • Home Town Story
  • O. Henry's Full House
  • Ladies of the Chorus
  • Marilyn in Manhattan
  • The Shocking Miss Pilgrim
  • Eye of the Devil
  • The Out-of-Towners
  • Tales of the Night
  • Perfect Strangers
  • The Queen
  • Nightmare Alley
  • Tea and Sympathy
  • King of New York
  • A Very Brady Sequel
  • The Brady Bunch Movie
  • All Too Well: The Short Film
  • Angel Face
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Laura
  • Where the Sidewalk Ends
  • Spencer
  • Eternals
  • Night and the City
  • 13 Going on 30
  • Scooby-Doo
  • Like Mike
  • Minutemen
  • Camp Nowhere
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • The Fly
  • The Prince of Magicians
  • An Impossible Balancing Feat
  • The Hilarious Posters
  • The Four Troublesome Heads
  • Serendipity
  • Little Italy
  • The Garment Jungle
  • The Quiet Duel
  • Bride Wars
  • Coco
  • Suzy
  • Wife vs. Secretary
  • China Seas
  • Hold Your Man
  • Riffraff
  • In This Our Life
  • The Girl from Missouri
  • Clifford
  • The Witches of Eastwick
  • Variety
  • Red Dust
  • Edward Scissorhands
  • Teen Wolf
  • From Prada to Nada
  • The Vow
  • Gattaca
  • Muppets Haunted Mansion
  • West Side Story
  • Personal Property
  • As Young as You Feel
  • Let's Make It Legal
  • Footsteps on the Ceiling
  • Libeled Lady
  • Enchanted April
  • Zola
  • Lego DC Batman: Family Matters
  • Phantom of the Megaplex
  • In Nomine Patris
  • Croupier
  • 2046
  • The Philadelphia Story
  • Gold Diggers of 1935
  • Invisible Sister
  • Knock on Any Door
  • Kronk's New Groove
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Born to Win
  • Ratchet & Clank
  • The Angel Levine
  • Hercules
  • Descendants: The Royal Wedding
  • The Rocketeer
  • An Affair to Remember
  • After Hours
  • The Proposal
  • Banana Split
  • The Net
  • Sunset Boulevard
  • Body Double
  • The Apartment
  • Roman Holiday
  • Twentieth Century
  • Sabrina
  • Moonstruck
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • Romy and Michele's High School Reunion
  • He's All That
  • True Confession
  • His Kind of Woman
  • The Visitor
  • Body Heat
  • The Adventurer
  • The Count
  • The Cure
  • The Fireman
  • Bells Are Ringing
  • Bells Are Ringing
  • A Dog's Life
  • The Floorwalker
  • The Immigrant
  • The Pawnshop
  • The Rink
  • The Vagabond
  • Rock 'n' Roll High School
  • Behind the Screen
  • Alice in Wonderland
  • Beauty and the Beast
  • The Astronomer's Dream
  • Robinson Crusoe
  • The Loud House Movie
  • The Cheetah Girls
  • Ice Princess
  • Z-O-M-B-I-E-S 2
  • Now You See It...
  • The Revolt of Mamie Stover
  • Easy Street
  • Macao
  • One A.M.
  • Bells Are Ringing
  • Rip's Dream
  • The Pleasure of Love

See all 666

World map

Highly rated films ecarsonbelden is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Monica and Friends: Lessons
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • C'mon C'mon
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more