Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • Marry Me

    ★★★★

  • Book of Love

    ★★★★

  • Death on the Nile

    ★★★

  • The Lost City

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

  • Kuroneko

    ★★★★★

  • Down with Love

    ★★★★★

  • The Bad Sleep Well

    ★★★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 291 Films watched
  • 58.2 Average per month
  • 14.6 Average per week

Milestones

First Film

Zebraman

Jan 1

Most Watched

Rashomon

3 times

Barb & Star Go to Vista Del Mar

twice

Mrs. Winterbourne

twice

George of the Jungle

twice

Marry Me

twice

Last Film

Barb & Star Go to Vista Del Mar

May 18

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
120 films
Drama
112 films
Romance
66 films
Documentary
41 films
Family
35 films
Crime
32 films
Fantasy
32 films
Action
31 films
Adventure
31 films
Animation
30 films
USA
181 films
Japan
39 films
France
24 films
UK
17 films
Germany
12 films
Canada
11 films
Italy
9 films
Sweden
5 films
Australia
4 films
China
4 films
English
232 films
Japanese
41 films
French
31 films
Spanish
14 films
Italian
13 films
German
10 films
Russian
8 films
Chinese
6 films
Arabic
5 films

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 70 Added 177

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ecarsonbelden’s most liked review

Encanto

Encanto

★★★

y'all wanna talk about Bruno? ok let's talk about BRUNO! get comfy and get snacks because this is gonna be a long one.

Bruno is neurodivergent. Bruno has OCD. Bruno can't do anything about these facts. Bruno can't do anything about the personal and familial trauma he experienced but his…

More reviews

ecarsonbelden’s most liked list

The Burial of Kojo
Loves of a Blonde
The Unknown Saint

march around the world 2022 - Denmark

3rd year participating in the march around the world challenge, my favorite of the year! same rules apply: 30 movies from 30 different countries in 30 days with the 2022 theme of at least one film from Denmark.

yes, i know it isn't even february yet but i'm getting prepared…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Animal
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Space Probes!

Films ecarsonbelden watched in 2022

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Mrs. Winterbourne
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • George of the Jungle
  • Mrs. Winterbourne
  • Gigi
  • It Could Happen to You
  • Brigadoon
  • Rashomon
  • Head Over Heels
  • Our Father
  • Jawbreaker
  • A Very Brady Sequel
  • Meet the Mustelids
  • It's Always Fair Weather
  • The Bandit
  • An American in Paris
  • The Animal
  • Miss Congeniality
  • Penguins of Madagascar
  • He's Just Not That Into You
  • 27 Dresses
  • Peggy Sue Got Married
  • Knowing
  • The King's Man
  • Our Violent Sun
  • Amazing Dinoworld
  • Prehistoric Worlds
  • Space Probes!
  • How to Marry a Millionaire
  • These Birds Were Made for Walking
  • Gorillas: Rumble in the Jungle
  • Infinite Rainbows
  • Kittenhood
  • The Rise & Fall Of T-Rex
  • A Rhapsody in Black and Blue
  • Hoagy Carmichael
  • Cab Calloway's Hi-De-Ho
  • Artie Shaw's Class in Swing
  • Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life
  • A Bundle of Blues
  • Mystery Signal From Space
  • The Hunt for Dark Matter
  • Bucket List: Australia
  • Cities of the Sea
  • Cornfield Shipwreck
  • Birth Of The Solar System
  • Big World In A Small Garden
  • The Apollo Moon Landings
  • What Animals See
  • Russia's Wild Tiger
  • You've Got Mail
  • Young Mr. Jazz
  • Take Me Out to the Ball Game
  • Gone in Sixty Seconds
  • Rashomon
  • Non Plus One
  • Get Over It
  • Wild Portugal
  • Ultimate Viking Sword
  • Flooded Tombs of the Nile
  • Boy on a Dolphin
  • Lie with Me
  • Jade Eyed Leopard
  • Death on the Nile
  • Drive Angry
  • The Croods: A New Age
  • Sunflower
  • Con Air
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Pellegrini d'amore
  • The Sign of Venus
  • Private Valentine: Blonde & Dangerous
  • Right Cross
  • The Lost City
  • Aline
  • It Had to Be You
  • Million Dollar Legs
  • The Librarian: Quest for the Spear
  • Yesterday, Today and Tomorrow
  • Teenage Mutant Ninja Turtles III
  • Love and Other Disasters
  • Bridget Jones's Diary
  • Slap Her... She's French
  • Party Girl
  • New Year's Eve
  • Down Argentine Way
  • Everything Everywhere All at Once
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • The Brady Bunch in the White House
  • Madame Tutli-Putli
  • Logorama
  • Butter Lamp
  • Fauve
  • The Power of the Dog
  • N.U.
  • Take a Chance
  • Over the Fence
  • Pixel Perfect
  • Weekends
  • Just Like Heaven
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Step Brothers
  • Welcome Home, Roxy Carmichael
  • Death on the Nile
  • The Burial of Kojo
  • Loves of a Blonde
  • The Unknown Saint
  • The Counterfeiters
  • The Lost Daughter
  • Being the Ricardos
  • Don't Look Up
  • Pay Day
  • Inspector Gadget
  • Mabel's Strange Predicament
  • Happy Anniversary
  • Uncle Yanco
  • Life and Freaky Times of Uncle Luke
  • The Magic Horse
  • Quiet as Kept
  • West Side Story
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • The Wizards Return: Alex vs. Alex
  • The Wedding Planner
  • Sky High
  • Free Guy
  • The Cave of the Yellow Dog
  • Marriage Italian Style
  • The Band Wagon
  • Battleship Potemkin
  • Drive My Car
  • Turning Red
  • The Man Who Sold His Skin
  • The Lovers
  • Wild Uganda
  • Okavango: River of Dreams
  • The Wolf House
  • The Crunch Bird
  • The Big Story
  • Fresh Guacamole
  • A Single Life
  • Flee
  • Calendar
  • Book of Love
  • Windy Day
  • The Little Matchgirl
  • Paperman
  • Marry Me
  • I, Dolours
  • Tin Toy
  • Geri's Game
  • One Man Band
  • Robin Robin
  • Miss Minoes
  • The Worst Person in the World
  • The Lost Okoroshi
  • Bad Black
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Story of Temple Drake
  • Three Wise Girls
  • Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker
  • Born to Be Bad
  • Pickup on South Street
  • Come and Get It
  • The Story of the Dancing Frog
  • Holiday Affair
  • Wicked Woman
  • The Sin of Nora Moran
  • The Cat from Outer Space
  • Judi Dench: My Passion for Trees
  • The Plough and the Stars
  • The Crystal Ball
  • I Could Never Be Your Woman
  • Marry Me
  • And So We Put Goldfish in the Pool.
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • Lucy and Desi: A Home Movie
  • Strange Victory
  • All in My Family
  • At Land
  • From Soup to Nuts
  • The Four Elements
  • The Wormwood Star
  • On the Edge
  • What Would Sophia Loren Do?
  • A Dancer's World
  • The Rain
  • Along the Coast
  • Yudie
  • Swimmer
  • Airheads
  • Down with Love
  • The Chicken
  • I Dream You Dream of Me
  • Yellow Fever
  • A Guide to Breathing Underwater
  • Licorice Pizza
  • Spider-Man: No Way Home
  • I'm Your Man
  • Panic Room
  • Vampire in Brooklyn
  • The Tragedy of Macbeth
  • Undine
  • Crocodile Dundee

See all 291

World map

Highly rated films ecarsonbelden is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • The Batman
  • Alcarràs
  • Top Gun: Maverick
  • Cha Cha Real Smooth
  • The Northman
  • RRR
  • Taylor Tomlinson: Look at You

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more