Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hedgehog

The Hedgehog

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cashback

Cashback

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Story of Diana

The Story of Diana

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bank of Broken Hearts

The Bank of Broken Hearts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
La Belle Indifference

La Belle Indifference

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
303

303

2018
×
★★★★½
Edit this entry