Sort by

Emily has logged 181 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tig

Tig

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Todd Barry: The Crowd Work Tour

Todd Barry: The Crowd Work Tour

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Town

On the Town

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rent

Rent

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening

Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eugene Mirman: Vegan on His Way to the Complain Store

Eugene Mirman: Vegan on His Way to the Complain Store

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

Patton Oswalt: My Weakness Is Strong

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry