Sort by

Emily has logged 35 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Propaganda Game

The Propaganda Game

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grease 2

Grease 2

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Visit

The Visit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry