Emily has logged 801 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daughter

Daughter

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
College

College

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zion

Zion

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rage Net

Rage Net

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nocturne

Nocturne

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Kindering

Kindering

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Garden of Earthly Delights

The Garden of Earthly Delights

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wold Shadow

The Wold Shadow

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★½
Edit this entry  
16
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★
Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kaiju Bunraku

Kaiju Bunraku

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry