Emily has logged 69 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hyperlinks or It Didn't Happen

Hyperlinks or It Didn't Happen

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wheels That Go

Wheels That Go

1967
×
★★½
Edit this entry  
22
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ripples

Ripples

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
★★½
Edit this entry  
22
Alexander the Grape

Alexander the Grape

1965
×
★★½
Edit this entry  
22
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drums West

Drums West

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
H₂O

H₂O

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhatta

Manhatta

1921
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
★½
Edit this entry  
21
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★½
Edit this entry  
21
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★½
Edit this entry  
21
Lot in Sodom

Lot in Sodom

1933
×
★★
Edit this entry  
21
Autumn Mists

Autumn Mists

1929
×
★★★
Edit this entry  
21
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Mysteries of the Chateau of Dice

The Mysteries of the Chateau of Dice

1929
×
★★★
Edit this entry  
20
The Starfish

The Starfish

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emak-Bakia

Emak-Bakia

1926
×
★★★★
Edit this entry  
20
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★½
Edit this entry  
20
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
At Land

At Land

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry