Emily has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Read the review Edit this entry