• All Too Well: The Short Film

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

  • The Dig

    ★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★½

  • Greyhound

  • Emma.

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Tall Girl

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Honey Boy

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★

  • Happy Death Day

  • Jeepers Creepers 3

    ½

  • The Ritual

    ½

  • Lady Bird

    ★★

  • Good Time

    ★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • 100 Meters

  • Money Monster

    ★★½

  • Mother's Day

  • The Big Short

    ★★

  • The Intern

    ★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Her

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • World War Z

    ★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • Moneyball

    ★★★★½

  • Horrible Bosses

    ★★★

  • Bad Teacher

    ★★★

  • The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★

  • Tangled

    ★★★★★

  • Flipped

    ★★★

  • Inception

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • The Blind Side

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Human Centipede (First Sequence)

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Changeling

    ★★★

  • Atonement

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★

  • The Da Vinci Code

  • Cars

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Jeepers Creepers 2

    ★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Psycho