• The Kid Who Would Be King

    The Kid Who Would Be King

    ★★★

    If I had seen this as a kid this would have been the greatest movie of all time, as an adult it’s just good. I envy the kid who sees this at the right age.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★★

    One of my all time faves, definitely my favorite film from the nineties. Just doesn’t seem to get old no matter how many times I see it.

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★★

    Tarantino directing an Elmore Leonard story, match made in heaven!

  • The Birth of a Nation

    The Birth of a Nation

    ★★★★

    This movie is only really enjoyable to film nerds. The storyline is so outrageously racist it's laughable. The one contribution this has is that it pretty much created modern film making.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Possibly my favorite Spider-Man movie.

  • The Post

    The Post

    ★★★★½

    A nice old fashioned journalism movie. The only issue I have with it is that it got a little sanctimonious, and self important at times. Other than that I thought this was great.

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    Top tier Pixar!

  • I, Tonya

    I, Tonya

    ★★★½

    An unflattering, yet sympathetic look at someone I know next to nothing about. Darkly funny and at the same time heartbreakingly sad.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★★½

    A solid monster movie. Krasinski, and the rest of the cast do an amazing job. Loses half a star for some dumb decisions made by characters.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★★

    Fun, breezy adaptation of a fun and breezy book.

  • Pacific Rim: Uprising

    Pacific Rim: Uprising

    ★★★½

    Not as good as the first, although I enjoyed this cast more, better than I expected.

  • Bushwick

    Bushwick

    ★★★½

    Solid indie about a militia invading Brooklyn. Dave Bautista is excellent as an ex- marine who teams up with a girl to get through the chaos. I went into this knowing nothing about it, and loved it.