Ed_W00d has logged 106 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I See You

I See You

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Infiltration

Infiltration

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
32 Malasana Street

32 Malasana Street

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark

The Dark

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monster Party

Monster Party

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clouds

Clouds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Curtains

Curtains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cursed

Cursed

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guardian

The Guardian

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry