• Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Promare

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

  • Beautiful Boy

  • The Favourite

    ★★½

  • Eighth Grade

    ★★★

  • The Post

    ★½

  • Murder on the Orient Express

    ★½

  • Lady Bird

    ★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★½

  • God's Own Country

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Split

  • Moonlight

    ★★★★

  • Limbo

    ★★★★½

  • The Martian

  • Chevalier

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★

  • The Witch

    ★★½

  • Paddington

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Serial (Bad) Weddings

    ★★

  • Washingtonia

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • Fateful Findings

    ½

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • Kill Your Darlings

    ★★★½

  • Atomic Age

    ★★½

  • Alps

    ★★★½

  • Le Havre

    ★★★★½

  • Attenberg

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • Profils paysans, chapitre 3 : La vie moderne

    ★★★½

  • Che: Part One

    ★★★★

  • Welcome to the Sticks

    ★★½

  • Atonement

    ★★★½

  • Water Lilies

    ★★½

  • Disturbia

    ½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • Double Down

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Taboo

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • Buena Vista Social Club

    ★★★★

  • American History X

    ★★★½

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★★