Sort by

edaz has logged 222 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
World War Z

World War Z

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Cousin Jules

Cousin Jules

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No

No

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Edit this entry  
14
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★½
Edit this entry  
08
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Twixt

Twixt

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Edit this entry