eddie has logged 29 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Poto and Cabengo

Poto and Cabengo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
You Killed Me First

You Killed Me First

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strange Illusion

Strange Illusion

1945
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Stuff

Stuff

1993
×
Edit this entry  
09
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
03
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
Edit this entry  
02
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★½
Read the review Edit this entry