Sort by

eddie has logged 384 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Plane Daffy

Plane Daffy

1944
×
Edit this entry  
30
Have Gun Can't Travel

Have Gun Can't Travel

1967
×
Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
27
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Vikram

Vikram

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
EO

EO

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
Half-Wits Holiday

Half-Wits Holiday

1947
×
Edit this entry  
03
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
12
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry