Sort by

Eddie has logged 63 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★½
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Red Dead Redemption: The Man from Blackwater

Red Dead Redemption: The Man from Blackwater

2010
×
Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
22
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★½
Edit this entry  
09
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry