RSS feed for Eddie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Vampires in Havana

Vampires in Havana

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pavarotti

Pavarotti

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Heidi

Heidi

1937
×
★★★½
Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
La sequenza del fiore di carta

La sequenza del fiore di carta

1969
×
★★★½
Edit this entry  
29
12 Dicembre

12 Dicembre

1972
×
★★½
Edit this entry  
29
La Rabbia Di Pasolini

La Rabbia Di Pasolini

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Eldridge Cleaver, Black Panther

Eldridge Cleaver, Black Panther

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Born to Boogie

Born to Boogie

1972
×
★★★
Edit this entry  
28
Raga

Raga

1971
×
★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Smurfs Christmas Special

The Smurfs Christmas Special

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
True Boo

True Boo

1952
×
★★★
Edit this entry  
24
Nutcracker

Nutcracker

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Disney Christmas Gift

A Disney Christmas Gift

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry