Eddie has logged 47 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Lightning Over Water

Lightning Over Water

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Edit this entry  
26
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Top Five

Top Five

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tommy

Tommy

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
PressPausePlay

PressPausePlay

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Sunday in Brazzaville

Sunday in Brazzaville

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Testimony

Testimony

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★½
Edit this entry  
14
Groupies

Groupies

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
13
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Grasshopper and the Ant

The Grasshopper and the Ant

1913
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rock 'N' Roll Exposed: The Photography of Bob Gruen

Rock 'N' Roll Exposed: The Photography of Bob Gruen

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Set Fire to the Stars

Set Fire to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Living Is Easy with Eyes Closed

Living Is Easy with Eyes Closed

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jimi: All Is by My Side

Jimi: All Is by My Side

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Muddy River

Muddy River

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shadowman

Shadowman

1974
×
★★½
Edit this entry  
02
Between the Knees

Between the Knees

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Happy End

Happy End

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry