Eva has written 53 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Haze

    Haze

    ★★★★★

    this happened to me one time

  • Jessica Forever

    Jessica Forever

    ★★★★★

    unfolds delicately but fastidiously - as sensitive a working-through of male violence as i think is possible in art, for how it affords unconditional and boundless empathy without striving toward a mawkish expansion of interiority. proffers neither excuses nor apologies, and doesn't peddle in forgiveness as much as in the fundamental value of life. carceral tendrils are the limbs of death as it permeates into the lowest strata of society, whose conditions of manufactured and enforced violence are the architecture…

  • Jessica Forever

    Jessica Forever

    ★★★★★

    our love is a kalashnikov with endless bullets

    impossibly close to my heart

  • Spontaneous Combustion

    Spontaneous Combustion

    ★★★★★

    more than anything else, a family melodrama (hooper is infinitely better on filial neuroses than spielberg, whatever people might say), "america's first nuclear family" caught in the conflagration of atomic flame as it scurries surreptitiously across a generational gap to devour new bodies. hooper has us dining at cafe kitsch with b movie flair - hope everyone who loved twin peaks the return part 8 appreciates that hooper saw those demons first. it melts - nothing else - just plastic;…

  • Showgirls

    Showgirls

    ★★★★★

    not anti-spectacle, or the deflation of spectacle, as in Starship Troopers but the sexually ecstatic zenith which represents what spectacle can do when the myth is turned inside out to reveal its blindingly bright gleaming mechanical innards. we take the cash we cash the check we show em what they wanna see. truer words never spoken. elizabeth berkley plays the gnostic seeker and representative of every eternally young and eternally hungry girl looking to put the world in her teeth,…

  • Revolutionary Girl Utena

    Revolutionary Girl Utena

    ★★★★★

    grand, ornately wrought with biblical scale and intimate psychodramatic detail. repeats and repeats and repeats itself, each repetition a bolt in the cozy coffin of a princeling who wants such a pathetic thing as to merely recapture the glory days of his youth. ufo shadow girls pantomime greek choruses which trivialize and dramatize at once, and children duel for their right to personal miracles in the shadow of a castle whose promise they have always known to be nought but…

  • New Rose Hotel

    New Rose Hotel

    ★★★★★

    memory like a chopped n screwed remix, memory like a double helix unwinding, unzipped and contorted into new shapes by the activities of the tiny scuttling things without will, the microbiological elements that make the blood blood, the skin skin, the flesh flesh. a claustrophobic space with a gun and nothing to do but look into the mutable inside, though "it does not befit, behoove a gentleman to introspect": hunting, being hunted, always, is the life that befits a gentleman.…

  • Summer Vacation 1999

    Summer Vacation 1999

    ★★★★★

    i am in tremendous pain

  • Red Spirit Lake

    Red Spirit Lake

    ★★★★★

    new age eliding itself into millenarian psychoticism afflicted with death-throe visions of rapacious capital's devouring, chauvinistic tendrils. angels comin soon, angels comin soon, angels comin soon. hazy, garish, hypersexual - soulless and fractured, prismatic and infinitely generative. a vision of the kingdom, distilled with a bullet into blood colouring the ice. so full of blossomed colour, so abundant with life. holy ghost vengeful witch girl canon.

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★★

    fav movie

  • The Living Dead Girl

    The Living Dead Girl

    ★★★★★

    the two little girls and their music box.

    i am your death

  • Lot in Sodom

    Lot in Sodom

    ★★★★★

    in contrast to Kenneth Anger's Fireworks, which posits gay desire as flammable, incendiary, always ready to erupt in a burst of violence and be reborn, here it is fire itself, and, further, the fire which consumes itself. from below, from above, there is flame, consumption, destruction, sometimes avaricious and sometimes punitive, bodies melt and flicker, dreams bleed through reality and awaken the holy. the spectator becomes entombed through and for that very act, frozen in eternal contemplation of the spectacle of abject desire's abject end. wish it were more pornographic tho if we're being honest