Edgar has logged 123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Macario

Macario

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mephisto Waltz

The Mephisto Waltz

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry