Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Prey

Prey

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stone Roses: Made of Stone

The Stone Roses: Made of Stone

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Louis Theroux's Forbidden America

Louis Theroux's Forbidden America

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
This Is England '90

This Is England '90

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Living Dead

The Living Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phil Lynott: Songs for While I'm Away

Phil Lynott: Songs for While I'm Away

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry