Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
03
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Pumaman

The Pumaman

1980
×
Read the review Edit this entry  
01
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
Edit this entry  
04
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

Reel Bad Arabs: How Hollywood Vilifies a People

2006
×
Edit this entry  
27
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casting By

Casting By

2012
×
Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Greatest Movie Ever Sold

The Greatest Movie Ever Sold

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heaven Adores You

Heaven Adores You

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The TV Set

The TV Set

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry