Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★½
Edit this entry  
12
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Taking of Beverly Hills

The Taking of Beverly Hills

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of Blood Castle

The Legend of Blood Castle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunset Strip

Sunset Strip

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Girls in Prison

Girls in Prison

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Secret Beyond the Door...

Secret Beyond the Door...

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Larceny, Inc.

Larceny, Inc.

1942
×
★★★½
Edit this entry  
17
Highway to Hell

Highway to Hell

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captives

Captives

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bodies, Rest & Motion

Bodies, Rest & Motion

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vamps

Vamps

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★
Edit this entry  
16
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Amy Fisher: My Story

Amy Fisher: My Story

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Retribution

Retribution

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Flesh and Bone

Flesh and Bone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry